
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.65 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 2.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Output Voltage | 45 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 225 mW |
| Logic Type | Shift Register |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 650 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Outputs | 8 |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Input Current | 1 µA |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 9 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
Stock: 209
Distributors
pcbx
Unit Price$2.22509
Ext.Price$2.22509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.22509 | $2.22509 |
| 10 | $1.67286 | $16.72860 |
| 25 | $1.53494 | $38.37350 |
| 50 | $1.45712 | $72.85600 |
| 100 | $1.38324 | $138.32400 |
